Yabancılar İçin İstanbul’da Emlak 2021

Yabancılar için İstanbul’da emlak sektörünün 2021 yılında da popülerliğini koruması bekleniyor. Pandemi nedeniyle yaşanan kısmi durgunluk pek çok sektörde olduğu gibi bu sektörde de görünse de gayrimenkul piyasasında alım satım işlemleri durmuyor. İstanbul’un en gözde semtlerinde farklı bütçelere uygun farklı projeler bulmak mümkün.

Peki, 2021 yılında İstanbul’da emlak almak isteyen yabancılar nelere dikkat etmeli? İstanbul’un en çok ilgi gören semtleri hangileri? İstanbul’da emlak fiyatları 2021 yılında yükseliyor mu? İstanbul emlak piyasasının yeni projeleri arasında öne çıkanlar neler? 

Elbette bu tip soruları çoğaltabiliriz. Biz burada, yılın ilk aylarında gayrimenkul piyasasına yansıyanların, uzmanların yaptığı açıklamaların ve resmi kayıtların duyurduğu verilerin kısa bir analizini sizlerle paylaşmaya çalışacağız. 

Yabancılar İstanbul’dan Neden Emlak Alıyor?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, Türk Devleti’nin resmi verilerine göre yabancılara gayrimenkul satışının önünün açılmasının ardından geçen 8 yıllık sürede, sadece İstanbul’dan 83 bin 815 adet konut satışı gerçekleşti. Bu artışta uygun maliyetin, kaliteli konutların, vatandaşlık hakkının yanı sıra kültürel çeşitliliğin önemli bir rolü olduğunu söyleyebiliriz. Salgınla beraber konut satışlarında Avrupa genelinde yüzde 40’dan fazla kayıplar yaşanırken Türkiye’de yabancıya konut satışında bu oranın yüzde 10 ile sınırlı kaldı.

2021’de İstanbul’da Nereden Emlak Almalı?

Pandemi, kent insanın pek çok alışkanlığını değiştirdiği gibi yaşam alanında da değişiklik yapmasına neden oldu. Bu çerçevede, Anadolu Yakası’nın en fazla fiyat artışı yaşanan ilçelerinden biri olarak Ataşehir öne çıkıyor. Yeni projelerin birbiriyle yarıştığı Ataşehir, deprem ve pandemi korkusu yaşayanlara en konforlu konutları sunuyor. Ataşehir için rahatlıkla Anadolu Yakası’nın yeni cazip bölgesi diyebiliriz.

Yine bu süreçte Anadolu Yakası’nın bir başka gözde semti de Beykoz oldu. Onu hemen karşı kıyısında, yani Avrupa Yakası’ndaysa Sarıyer izledi. Doğaya ve denize daha yakın olmak isteyenlerin ya da kendi bahçeli müstakil evini /villasını tercih edenlerin bu iki bölgenin değerini artırdıkları gözlemlendi. Öyle ki, bu iki ilçenin son beş yılına bakıldığında satılık konut aramasında en yüksek seviyesini salgın sürecinde gördüğüne tanık olduk. Sarıyer ve Beykoz’da villaların yüzde 100’ün üzerinde satış rakamlarına ulaştığı görüldü. Dolayısıyla talebin bu denli yüksek olması beraberinde bölgedeki fiyatları da yükseltti. 

İstanbul’da Ortalama Metrekare Fiyatı Ne Kadar?

Son araştırmalara göre Londra, Paris ve Münih gibi Avrupa’nın öne çıkan metropollerindeki konut metrekare fiyatları bulundukları ülkelerdeki ortalama fiyatların 3-4 katına kadar ulaşırken İstanbul’da ortalama metrekare fiyatları Türkiye genelinin 1,5 kat üzerinde bulunuyor. Bu bağlamda İstanbul’da konut satışında ortalama metrekare fiyatı ise 462 euro şeklinde değerlendiriliyor.

Prim Yapar mı?

Dünya emlak piyasalarının yansıttığı tablo, pek çok yatırımcının İstanbul’u prim yapma olasılığı yüksek kentler listesinde ilk sıralara yerleştirdiklerini gösteriyor. Dolayısıyla yüksek getiri sağlayabilecekleri yeni merkezlere odaklanan yatırımcılar nedeniyle son yıllarda İstanbul da farklı coğrafyalardan yatırımcıların ilgisine maruz kalıyor. Bu ilginin 2021 yılında da devam etmesi bekleniyor. 

Yukarıda belirttiğimiz gibi İstanbul, gerek her iki yakasının kıyı şeridinde gerek konforlu yaşamı merkezine alan yeni konutlarında kent kültürünün tüm renkliliğini içinde barındıran, farklı alternatifler sunmayı bilen özel bir şehir olma özelliğini koruyor.

Özetle, 2021’de de İstanbul gayrimenkul yatırımcılarına getirisi yüksek projeler vadediyor. 

İstanbul’da Emlak Alma Süreci ve Güven

İstanbul’da gayrimenkul sahibi olmak isteyenler için en önemli detaylardan biri de uygun gayrimenkul firması ile çalışarak satın alma sürecini güvenli ve emniyetli bir şekilde tamamlamak. Bunun ve 2021’in en güncel emlak fiyatlarına ulaşabilmek için Realty Group temsilcileriyle iletişime geçin.

Sadece İstanbullu Değil Türk Vatandaşı Olma Fırsatı

İstanbul’da gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yabancı yatırımcılar, dilerlerse ikinci bir yatırımdan da yararlanabiliyor: Türk vatandaşlığı elde etme hakkı!

Türk Hükümeti’nin hazırladığı yeni yasalar, Türkiye’de 250 bin dolardan az olmayan bir veya daha fazla mülk satın alan kişilere ve onların aile üyelerine Türk Vatandaşlığı elde etme fırsatı tanıyor. 

Türk Vatandaşlığıyla kazanılan Kişisel Pasaportlarla vizesiz 116’dan fazla ülkeyi ve Ticari Pasaport türleriyle Vizesiz AB dahil 155’den fazla ülkeyi ziyaret etme olanağı elde edilebiliyor. Kısa süre sonra tamamlanması beklenen Türkiye ile AB arasındaki Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılma müzakerelerinin ardından tüm Türk Pasaport türleri AB ülkelerine vizesiz giriş için kullanılabilecek.

Realty Group tarafından garanti edilen Türk Vatandaşlığıyla ilgili detayları Realty Group danışmanlarından alabilirsiniz. 

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Konut-Satis-Istatistikleri-Ekim-2020-33885
http://www.mfa.gov.tr/yabancilar-icin-rehber.tr.mfa
https://www.invest.gov.tr/tr/investmentguide/sayfalar/acquiring-property-and-citizenship.aspx