Pandemi Sonrasında Alanya’da Emlak Satışları

Alanya emlak sektörü pandemiden nasıl etkilendi? 2021 yılında Alanya’da emlak satışları ne olur? Alanya’nın en çok değer kazanan semtleri hangileri? Yabancılar Alanya’da en çok nerelerden gayrimenkul alıyorlar?

İşte bu soruların yanıtları:

Pandemi sonrasında gayrimenkul alıcılarının Türkiye’yi daha sıklıkla tercih ettiği, bu tercihler arasındaysa ülkenin turistik bölgelerinden Alanya’nın ilk sıralarda geldiği gözleniyor. 

Koronavirüs salgını başladığında duraklama dönemi yaşayan emlak sektörü tekrar canlanmaya başladı. Tüm dünyada alışkanlıkları değiştiren, doğası ve iklimiyle dikkat çeken Alanya’ya ilgiyi arttırdı. 

Alanya’da pandemi tüm sektörleri vururken, sadece emlak sektörü etkilenmedi. Yerli ve yabancı yatırımcılar pandemi sürecini güvenli bir şekilde geçirmek için rotasını Alanya’ya çevirdi.

Coğrafi konumu ve modern yapılarıyla Türkiye’nin cazibe merkezlerinden olan Alanya’ya pandemi döneminde de talep vardı. Pek çok gayrimenkul uzmanına göre pandemi, Alanya’da emlak sektörünü beklenenin aksine olumlu yönde etkiledi. En fazla talep ise Rusya, İran, Arabistan’dan geldi. Avrupalı yatırımcıların bu sıralamanın gerisinde kalmasının en önemli sebebi ise ülkelerinin kısıtlama getirmeseydi. 

Neden Alanya? 2021 Yılında Alanya Emlak Satışları Ne Olur?

48 farklı ülkeden yerleşimin olduğu Alanya iklim koşulları nedeniyle çok tercih ediliyor. Pandemi tedbirlerinin de üst düzeyde alınıyor olması Alanya’yı cazip hale getiriyor. Alanya’daki yeni yapılan konutların 5 yıldızlı otel konseptinde ve uygun fiyatlarda olması yabancıları bölgeye çekiyor. Bunun yanında değişen alışkanlıkların etkisiyle lüks konutların yanı sıra portakal, mandalina, nar ve limon bahçesi içinde müstakil ev içinde yaşamak isteyenlerin de tercihi Alanya.  

Eğitimin ve bazı iş kollarının online olmasından dolayı yabancılar Alanya’da işlerini uzaktan halledebiliyorlar. Bu aynı zamanda Alanya ekonomisine katkı sağlıyor. Uçuşlar olmadığı halde online ya da vekalet verip ev alanlar var. En çok Rusya, Ukrayna, Moskova, Kazakistan, Arap ülkelerinden talep oluyor. 

Alanya’nın Değer Kazanan Semtleri

Alanya’da en fazla değer kazanan mahalleler sırasıyla Hacet, Kadıpaşa, Şekerhane, Fığla ve Küçükhasbahçe oldu. En hızlı geri dönüşe sahip mahalleler ise sırasıyla Hacımehmetli, Seki, İshaklı, Demirtaş ve İncekum.

2021 yılında konut satışlarında sıçrama bekleyen Alanyalı müteahhitlere göre pandemi sürecinde Alanya güzel bir sınav verdi. Önlemler doğru şekilde alındı. Alanya’da yaşayan yerli ve yabancı insanlar da çevresiyle bunu paylaştı. Özellikle yabancılardan çok olumlu dönüşler sağlandı. 2021 yılında bunun kazanımlarının yaşanacağı bir yıl olması bekleniyor. 

Bu noktada Alanya’da konut, tarla, arsa ve dükkan alımında bulunmak isteyen yatırımcılar Realty Group’la iletişime geçebilir, bölgeyi iyi tanıyan profesyonel ekibimizden destek alabilirler.