İstanbul’da Emlak Satışları: Yabancılar İstanbul’da En Çok Hangi Semtlerden Emlak Alıyor?

Yeni verilere göre yabancıya yapılan konut satışlarında rekor megaşehir İstanbul’da olurken, şehrin en fazla tercih edilen ilçeleri belli oldu. 

Yabancıların son iki yılda 4. çeyrek sonu itibariyle Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını mercek altına alındı. Buna göre; tüm gayrimenkul cinsinden yatırımlarda adet bazındaki sıralamasında İran, Türkiye’yi tercih eden ülkeler arasında ilk sırada yer alırken, İran’ı sırasıyla Irak, Rusya Federasyonu, Afganistan, Almanya, Azerbaycan, Yemen, İngiltere, Kuveyt ve Ürdün takip ediyor. İstanbul’daki gayrimenkul edinimlerinde yabancılar tarafından en çok tercih edilen ilçeler ise Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir ve Bağcılar. 

Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı* verilerine göre; 2019 yılı 4. çeyreği sonunda 47 bin 668 adet olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2020 yılı aynı döneminde yüzde 0,6 azalarak 47 bin 369 adet oldu.  Türkiye genelinde, toplam 40 bin 812 adet konut satıldı Konut satışı özelinde TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; adet bazında, 2020 4. çeyrek sonu itibariyle Türkiye genelinde, toplam 40 bin 812 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 10,3’lük bir düşüş görüldü. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2019 yılı 4. çeyrek sonu itibariyle yüzde 3,4 iken bu oran 2020 yılı aynı döneminde yüzde 2,7’ye geriledi.  

Kimler Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı Yapıyor?

Gayrimenkulde de konutta da İran ilk sırada 2020 yılı 4. çeyrek sonu itibariyle, yabancıların Türkiye genelindeki adet bazında tüm gayrimenkul yatırımları incelediğinde,  ilk sırada İran yer alıyor.  Bu kategoride bir önceki yılın birincisi Irak’ın yerini alan İran’ı Irak,  Rusya Federasyonu, Afganistan, Almanya, Azerbaycan, Yemen, İngiltere, Kuveyt ve Ürdün takip ediyor. Konutta İran, Irak, Rusya Federasyonu ve Afganistan’tan büyük ilgi 2020 yılı 4. çeyrek sonu itibariyle Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam konut satış âdetinde ise İran ilk sırayı aldı. İran’ı, Irak, Rusya Federasyonu, Afganistan, Kazakistan, Azerbaycan, Yemen, Ürdün,  Almanya ve Kuveyt takip etti. Yabancı gayrimenkul yatırımlarında Körfez ülkelerinin payı azalıyor Yabancı gayrimenkul yatırımlarında önemli bir ağırlığa sahip olan Körfez ülkelerinin, 2019 yılı 4. çeyreği sonundaki 18 bin 019 adet olan tüm gayrimenkul cinsinde adet bazında yaptıkları yatırımlar 2020 yılı aynı döneminde yüzde 1,0 oranında azalarak 17 bin 842 adet olarak açıklanmıştır.

Türkiye Emlak Satışı En Yüksek Olan Kentler Hangileri?

 2019 yılı 4. çeyreği sonunda toplam yabancı yatırım adedi içinde payı %38 olan Körfez ülkelerinin 2020 senenin aynı oranı koruduğunu ortaya çıkardı.  Gayrimenkul yatırımında İstanbul, Antalya ve Ankara ilk üçte. Tüm gayrimenkul cinsinden en çok tercih edilen illerde toplam adet bazında 2020 yılı 4. çeyrek sonu itibariyle yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği il İstanbul olurken, İstanbul’u Antalya, Ankara, Bursa, Yalova, Mersin, İzmir, Muğla, Sakarya ve Samsun izledi.  İstanbul’da 2019 yılının aynı dönemine göre %0,5’lık düşüş yaşandı Yabancı yatırımcıların 2019 yılı 4. çeyrek sonu dönemi ile 2020 yılı aynı döneminde İstanbul’da gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarımda ise, Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre; 22 bin 824 adet olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2020 yılı aynı döneminde yüzde 0,5 azalarak 22 bin 719 metrekare oldu.  İstanbul’da İran birinciliği korudu 2020 yılı 4. çeyrek sonu itibariyle, yabancıların İstanbul genelindeki adet bazında tüm gayrimenkul yatırımlarında, ilk sırada İran yer alıyor.  Bu kategoride bir önceki yılda da birinci olan İran’ı Irak, Afganistan, Çin, Yemen, Filistin, Ürdün, Azerbaycan, Mısır ve Libya takip ediyor. İstanbul’da Yabancılara Konut satışında adet bazında yüzde 8,1’lik düşüş yaşandı Konut satış adedi özelinde ise TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; adet bazında, 2020 4. çeyrek sonu itibariyle İstanbul genelinde, toplam 19 bin 175 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 8,1’lik bir düşüş görüldü. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2019’ yılı 4. çeyrek sonu itibariyle yüzde 8,8 iken bu oran 2020 yılı aynı döneminde yüzde 7,2’ye geriledi. 

İlçe tercihleri, Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir İstanbul’daki gayrimenkul edinimlerinde adet bazında yabancılar tarafından en çok tercih edilen ilk on ilçe Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Küçükçekmece, Sarıyer, Zeytinburnu, Büyükçekmece ve Fatih oldu.    

Bu ilçelerdeki yeni projelerle ilgili Realty Group danışmanlarıyla irtibata geçebilirsiniz.