İstanbul’da Emlak Yatırımı

İstanbul’ da emlak yatırımı, hem yerli hem de yabancı yatırımcıların artan talebi ile büyük gelişme göstermiştir. Hem satıcıların hem de devletin vermiş olduğu teşvikler sayesinde emlak yatırımı kolay ve ilgi çekici olmaktadır. İstanbul sunmuş olduğu çok sayıda imkânlar nedeni ile yerli ve yabancı yatırımcıların vazgeçilmez bölgesi olmakta, her geçen gün sayı artmaktadır. Emlak sektörü yapılan yatırımlar sayesinde büyüme oranı en yüksek olan sektör konumunda yer almaktadır.

İstanbul’ da Emlak Yatırımı Yapmak İsteyenleri Teşvik Eden Nedenler

İstanbul’ da emlak yatırımı, kısa ve uzun dönem için kar başta olmak üzere birçok etkeni öne çıkarak yatırımcılara büyük fırsatlar sunmaktadır. Yatırım için İstanbul’ un seçilmesinin altında yatan en büyük faktörler şöyle sıralanabilir;

  1. Geçiş noktası olması: Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir boğaz yardımı ile kıtalar arası geçişin kolay olması yatırımcılar tarafında ilgi görmektedir.
  2. Ticaret merkezi olması: İstanbul’ un hem limanları ile hem de hava ve karayolu imkânları sayesinde ithalat ve ihracatta kolaylıklar sağlaması, maliyetleri en düşük seviyelere çekmesi teşvik edici unsurdur.
  3. Vatandaşlık hakkı: Devletin İstanbul’ da emlak yatırımıyapan yabancı yatırımcılara verdiği istisnai vatandaşlık hakkı, yabancı yatırımcıları teşvik etmektedir.
  4. Sosyal ve Kültürler etkenler: Geçmiş yıllardan beri İstanbul’ un birçok medeniyete beşiklik etmesi ve bunlara ait tarihi içerisinde barındırması tercih nedenlerinin başında gelmektedir.
  5. Sunulan her türlü imkân: İstanbul’ un sağlık, eğitim vb. konularda yabancı yatırımcılara büyük kolaylık sağlaması yatırımların bu bölgeye kaymasını sağlamaktadır.
  6. Ulaşım imkânı: Gerek karayolu gerek havayolu kaynaklı istenen ülke ve şehre tek ulaşım kanalı üzerinden ulaşılması ve ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı çekilmemesi yatırımcıların ilgi odağı olmuştur.
  7. Eğlence konusu: Yatırımdan sonra güzel vakit geçirebilecek birçok eğlence mekânın olması yatırımcıların büyük oranda ilgisini çekmektedir.
  8. Emlak fiyatlarının uygunluğu:İstanbul’ da emlak yatırımı diğer ülkelerdeki emlak fiyatlarından daha uygun olması yatırımcıların tercihinde etkili olmaktadır.
  9. Döviz kurundaki değişimler: Döviz kurundaki dalgalanmalar yabacıların daha yüksek gelirli olmasını sağlamakta olup hayat standartlarının yüksek seviyede olmasına katkı sağladığından dolayı İstanbul tercih edilmektedir.

Bu faktörler İstanbul’ daki yatırımların artması ile birlikte İstanbul’ un kültürel ve ekonomik alanda gelişmesine de yardımcı olmaktadır.

İstanbul’ da Emlak Yatırımı Sonrası Yaşananlar

İstanbul’ da emlak yatırımıher geçen yıl artış göstermektedir. Bu artış İstanbul içinde farklı kültürlerin bir arada yaşamasına katkıda bulunurken aynı zamanda ülke ekonomisine para girişi sağlamaktadır. bu giriş sayesinde ülkenin milli geliri ile birlikte refah seviyesinde de artış görünmektedir.

İstanbul’ da emlak yatırımıbaşlı başına bir sektör olduğundan yeni bir iş kolu oluşturmakta ve istihdam sayısının artmasına büyük bir oranda katkı sağlamaktadır.